خانه هوشمند

خانه هوشمند و عملکرد آن

 ساختمان هوشمند ، امکان مدیریت روشنایی ها ، سیستم های امنیتی ، صوتی و تصویری ، دوربین های مدار بسته ، قفل های الکتریکی و سیستم های گرمایش و سرمایش را داراست. به صورتی که تغییر وضعیت ها به صورت برنامه ریزی شده بر اساس زمان یا اطلاعات سنسورها یا به صورت دستی از طریق نرم افزار (روی تلفن هوشمند، تبلت، صفحه لمسی دیواری ، PC ، تماس تلفنی ) وجود دارد. همچنین می توان انواع سنسورهای دود ، Co2، Co ، نشت گاز ، شکستن پنجره و غیره … را به سیستم اضافه کرد و فرمان های امنیتی ، پیشگیرانه و اطلاع رسانی     ( تماس با پلیس – آتش نشانی – ارسال SMS ) را بر اساس اطلاعات آن ها به صورت کاملا اتوماتیک صادر کرد.

در خانه هوشمند منابع نوری اعم از چراغ های هالوژن سقفی ، دیواری ، چراغ های رنگی تزیینی ، فلورسنت و لامپ های LED به تفکیک یا گروهی قابل کنترل می باشند. با این روش بدون نیاز به سرکشی به تمامی محل ها می توان از وضعیت تک تک آن ها اطلاع حاصل کرد.

فلسفه اصلی تکنولوژی ساختمان هوشمند که براساس محوریت بخشیدن به شخص استفاده کننده و نیاز های او پایه ریزی شده است، به درخواست های امروز و آینده پاسخ مناسب می دهد.و قابلیت هماهنگ شدن با فناوری های بعدی را داراست.در ساختمان هوشمند می توان دمای اتاق ها را به تفکیک و بنابه نیاز می توان تنظیم کرد.

همچنین مشروط کردن رویه ی کار سیستم به حضور ساکنان در ساختمان ویا زمان بندی بر اساس ساعت کاری یا شب و روز تاثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.

در خانه هوشمند استفاده از آرشیو موسیقی و فیلم با امکان انتخاب پخش کننده های صوتی مختلف برای پخش در فضاهای مختلف با تنظیمات متنوع وجود دارد.

خانه هوشمند به طور کلی مجهز کردن ساختمان به امکاناتی در جهت ایجاد راحتی و آسایش برای ساکنین و بهره وری صحیح از منابع انرژی می باشد. در ساختمان هوشمند کنترل تمامی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی موجود در ساختمان از طریق یک سیستم کنترل مرکزی صورت می گیرد. به گونه ای که درصورت حضور درمنزل می توان با استفاده از یک ریموت ، و در صورت عدم حضور در منزل با استفاده از تلفن ویا اینترنت هدایت آن ها را بر عهده گرفت.

پارکینگ هوشمند

سیستم کنترل و هدایت پارکینگ

با مدرن شدن شهرها و کشورها، تعداد ماشین ها به شدت بالا رفته است و مسئله پیدا کردن فضا برای پارک ماشین به معضل بزرگی تبدیل شده است. تقاضا برای استفاده از پارکینگ ها از فضاهای موجود بسیار بیشتر است و این به خودی خود مشکل بزرگی است. شرکت هوشمند پارس راهکارهای مناسبی را برای حل مشکل فوق، با راه اندازی سیستم های کنترل و هدایت در پارکینگ ارائه شده توسط این شرکت، ارائه می دهد.

ابتدا به بررسی لزوم راه اندازی سیستم کنترل و هدایت پارکینگ می پردازیم و نیازی که به راه اندازی این سیستم احساس می شود را بیان خواهیم کرد.

اما مشکلات رایج در سیستم های کنترل پارکینگ سنتی که امروزه مشهود است عبارتند از:

  1. مدیران پارکینگ ها اطلاعات دقیقی از تعداد فضاهای پارک خالی ندارند و معمولاٌ به چک کردن ساده بسنده می کنند.
  2. ماشینی که وارد پارکینگ می شود تنها به فضاهای خالی در اطراف ووردی پارکینگ بسنده می کند و این باعث راه بندان می شود.
  3. از آنجاییکه در پارکینگ افرادی باید فضاهای خالی را چک کنند و همچنین ماشین های جدید را به سمت فضاهای خالی هدایت کنند بنابراین باعث افزایش هزینه خواهد شد.
  4. مدیر پارکینگ برآوردی از فضاهای خالی در ساعات مختلف ندارد و این باعث می شود در بهینه جا دادن ماشین ها خوب عمل نکند.

در این سیستم در هر فضا یک سنسور التراسونیک نصب می شود و اطلاعات پردازش شده روی نمایشگر نشان داده می شود و با توجه به این نمایشگر ها کاربر می تواند فضای خالی در پارکینگ را شناسایی کند.

در این سیستم در هر فضای پارک روی سقف یک سنسور التراسونیک نصب می شود و اطلاعات سنسورها در تجهیزی به نام Node Controller ذخیره می شود و این کنترلر ها دیتاهای ورودی را با توجه به قوانین خاصی تغییر داده و دیتاهای جدید را به کنترلر مرکزی ارسال می کند. و کنترلر مرکزی دیتاها را پردازش کرده و فرمانهای مناسب را به نمایشگرها ارسال می کند. این نمایشگرها ماشین های ورودی را به سمت فضاهای خالی هدایت می کنند. در این سیستم تمامی دیتاها در یک کامپیوتر به عنوان سرور ذخیره خواهد شد و نرم افزار کنترلی مناسبی در اتاق کنترل نصب خواهد شد که اطلاعات را از سرور استخراج می کند و نمایش می دهد.