گیت های ضد سرقت 

امروزه سیستم های ضد سرقت الکترومغناطیسی(EAS) یا گیت های فروشگاهی در سطح وسیعی از مراکز عرضه کالا و فروشگاه ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بطوریکه فروشگاههای بزرگ و معتبر، با داشتن یک سیستم ضدسرقت کالا و اجناس، از کلیه مزایای زیر بطور دائم بهره مند می گردند:

1. داشتن یک سیستم هوشمند نظارتی برای کنترل دائم مجموعه خود بدون نیازبه کاربر مستقیم

2. کاهش چشمگیر هزینه ها در دو بخش نیروی انسانی ناظر و خسارت های ناشی از سرقت اجناس

3. افزایش میزان فروش از طریق آزادی مشتری در انتخاب و مقایسه اجناس با جلب مشتریان بیشتر و ایجاد رضایت مندی

4. فرصت تمرکز بیشتر فروشنده برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان بجای کنترل که در نهایت منجر به صرفه اقتصادی زیاد و بازگشت سرمایه گذاری اولیه از طریق کاهش هزینه ها و افزایش درآمد خواهد شد.

گیت فروشگاهی، گیت‌های هوشمند فروشگاهی یا به اصطلاح دزدگیر لباس، شامل آنتنی در خروجی، و جداکننده یا خنثی کننده تگ‌های مربوطه می‌باشد. در صورتی که سارق کالایی را به صورت غیر قانونی از فروشگاه خارج کند، گیت یا آنتن‌های خروجی آلارم داده و نگهبان یا فروشنده را نسبت به خروج غیر قانونی کالا آگاه می‌کند.تگ‌های مربوطه شامل تگ‌های نرم و سخت می‌باشند. منظور از تگ سخت تگ‌های پلاستیکی همانند تگ صدفی تگ گلفی مستطیلی و .. می‌باشند که با مگنت جدا کننده از پوشاک یا کالا جدا شده و برای استفاده مجدد نگهداری می‌شوند ولی تگ‌های نرم به صورت برچسب یا لیبل بوده و به هنگام فروش کالا توسط دستگاه خنثی کننده یا دی اکتیویتور خنثی شده و همراه با کالا از فروشگاه خارج می‌شود. لازم به ذکر است که اساس کار دزدگیر لباس با دزدگیر عمومی تفاوت دارد.

گیت‌های فروشگاهی که امروزه در کنار سیستم تصاویر مداربسته کاربرد گسترده‌ای یافته‌اند، از سیستم‌های مختلفی پیروی می‌کنند. RF، AM، EM . مشهورترین سیستم‌ها سیستم RF می‌باشد که به دلیل قیمت مناسب آن رواج گسترده‌ای یافته‌است. فاصله بین دو آنتن در این سیستم حداکثر در بهترین محیط تا ۱۸۰ سانتی متر می‌باشد که البته در فاصله‌های کمتر کارایی بهتری دارد. سیستم AM که اندکی گران تر است در فروشگاه‌های خیلی بزرگ صرفه اقتصادی دارد. این سیستم خطای کمتری دارد نصب آن به صورت نرم‌افزاری بوده و فاصله بین دو آنتن بیشتر می‌باشد. EM سیستمی است که به دلیل امکان فعال و غیر فعال سازی تگ‌های آن در کتابخانه‌ها کاربرد دارد. این سیستم بر روی فلز هم پاسخگوست ولی به دلیل فاصله اندک میان دو آنتن و هزینه بالای سیستم و لیبل رواج کمتری در فروشگاه‌ها دارد.