نظارت تصویری

چند نکته در خصوص انتخاب نوع سيستم نطارت تصويري CCTV

1- نياز شما چيست؟
آيا مي خواهيد بر رفت و آمد هاي عمومي نظارت کنيد؟ مي خواهيد چهره ها را ببينيد، يا کالاها و گروه هاي افراد را تشخيص دهيد؟ سيستم بي سيم مي خواهيد يا با سيم؟ سيستم هايي براي نظارت بر فضاي داخلي مي خواهيد يا بايد فضاي خارجي را هم پوشش داد؟ آيا دوربين هايي مي خواهيد که قادر به ارسال تصوير از طريق اينترنت باشد؟ بودجه شما چقدر است؟
2- نوع دوربين؟
- دوربين با سيم: يک دوربين رنگي استاندارد. اکثر دوربين هاي داخلي/خارجي امروزي از فيلتر مادون قرمز براي ديد در شب برخوردارند که تصاوير شبانه آن، براي بهبود کنتراست و جزئيات، سياه و سفيد است. پورت رابط دوربين هاي سيمي، از نوع BNC يا DIN است و نيازمند کابل ويديويي جدا نيز هست.
- بي‌سيم: عده زيادي به دوربين هاي بي‌سيم رو آورده اند چرا که راهکار مقرون به صرفه اي براي راه انداختن سيستم نظارت در خانه يا محل کارشان است. جديدترين دوربين هاي ديجيتال، هم امن هستند، هم با دستگاه هاي خانگي تداخل نخواهند داشت و هم تصوير و صداي شفافي ارائه مي کنند.
- IP: دوربين هاي آي پي يا شبکه، يک انتخاب ديگر هستند. اين دوربين ها به مودم متصل شده و به شما امکان چک يا کنترل کردن شبکه دوربين هاي امنيتي تان از هر جايي را مي دهند. بسياري از آنها امکان ضبط ويديوها بر روي کامپيوتر را هم دارند.
3-  نوع و کيفيت سنسور تصوير دوربين؟
دوربين هاي مدار بسته با استفاده از سنسورهاي CMOS  يا CCD تصاوير را شکار مي کنند. دوربين هاي ارزان يا کوچک، سنسورشان CMOS است و کيفيت تصوير پاييني هم دارد که در شرايط کم نور، بدتر مي شود. اما دوربين هاي بهتر، سنسور CCD با اندازه بزرگتر دارند. هر چه سنسور بزرگتر، تصوير بهتر و با کيفيت تر. در نتيجه سنسورهاي 1/4 با تراکم بيشتر، بهترين تصاوير را توليد مي کنند.
4-  سياه-و-سفيد يا رنگي بودن تصوير؟
اگر مي خواهيد سيستم خود را در محيطي نصب کنيد که شرايط نور آن خيلي ضعيف است، پيشنهاد مي شود که به سراغ دوربين هاي سياه و سفيد برويد که در اين شرايط عملکرد بهتري دارند. اما چنانچه قصد نصب در محيط داخلي با نور مناسب را داريد، تنها به دوربين هاي رنگي نظر داشته باشيد. دوربين هاي رده بالاي رنگي، امروزه هم براي کاربردهاي داخلي و هم خارجي مناسب هستند و با فيلتر مادون قرمز، از ديد در شب مناسبي هم بهره مي برند.
5-  ميزان نور محيط؟
يکي از مهمترين موارد، ميزان نور است. سطوح روشنايي با واحد لوکس اندازه گيري مي‌شوند، هر چه اين عدد براي دوربين پايين تر باشد نور کمتري براي بازسازي تصوير احتياج دارد.
6- کيفيت تصوير؟
هر چه رزولوشن بالاتر باشد، تصويري که ضبط مي شود داراي کيفيت بهتري خواهد بود. کمترين رزولوشن براي چنين دوربين هايي 330 است و دوربين هاي بهتر، رزولوشني بيش از 400 هم دارند.
7- نوع مانيتور؟
اين مورد نيازي به توضيح زياد ندارد. کيفيت تصويري که ضبط مي شود يک چيز است، و کيفيت نمايشگري که براي سيستم مانيتورينگ خود انتخاب کرده ايد چيز ديگر. براي مشاهده تصاوير باکيفيت، به نمايشگر خوب هم نياز داريد.
8-  دستگاه رکورد تصوير؟
بهترين کار اين است که يک ضبط کننده ويديويي ديجيتال که ويديوها را بر روي هارد ديسک داخل خود نگه مي دارد بخريد. معمولا چنين دستگاه هايي با پر شدن فضاي هارد، شروع به پاک کردن قديمي ترين ويديوها مي کنند، بنابراين دغدغه خاصي هم در اين باره نخواهيد داشت.

کاتي در مورد طراحي و اجرای سيستم نظارت تصويري
اولين و مهم ترين قدم نياز سنجي مشتري مي باشد. پيشنهاد مي گردد ابتدا نوع پروژه از لحاظ سطح امنيتي و يا نظارتي بررسي گردد و ليست کاملي از نيازهاي مشتري يادداشت شود و در اين پرسش و پاسخ بطور کامل هدف مشتري از نصب سيستم و نيازهاي او روشن شود. حال نوبت به بازديد مکان اجراي پروژه مي رسد. در اين مرحله مجري مي بايست محل پروژه را بطور کامل بازديد و ابعاد سالن ها، ورودي و خروجي ها، ارتفاع سالن ها، زواياي تابش نور در ساعات مختلف شبانه روز، حداقل نور محيط در طول شبانه روز، موانع موجود در مکان هاي مختلف را يادداشت نمايد.

پس از تکميل نقشه هاي موجود و انتخاب تجهيزات مناسب با توجه به نياز هاي مشتري، شرايط محيطي و شرايط نوري به مکان يابي دوربين ها بپردازد. يکي از مهم ترين مناطق مورد نياز جهت کنترل، ورودي و خروجي هاي اصلي و فرعي مي باشد. همواره به اين مسئله توجه نمائيد که در صورت بروز هرگونه اتفاقي مي بايست تصوير کاملا” واضحي از سوژه هاي مورد نظر در دست باشد که معمولا” اين ثبت سوژه در ورودي و يا خروجي يک مجموعه به راحتي و به وضوح امکان پذير است.

نکات مورد توجه در جانمایی دوربين ها، طراحی نقشه کار و نصب و راه اندازی:

1- نصب دوربين به حالت پشت به نور تا حد امکان

2- همواره دوربين ها را در مکانهائي نصب نمائيد که دور از دسترس و در ارتفاع مناسب باشد.

3- همواره سعي کنيد دوربين ها يکديگر را پوشش دهند.

4- در صورتيکه تشخيص چهره و يا سوژه اي داراي اهميت است هيچ گاه از لنز وايد استفاده نکنيد و جهت پوشش کامل محيط تعداد دوربين ها را افزايش و يا از دوربين هاي متحرک استفاده نمائيد.

5- همواره در مهار کردن کابل هاي تصوير و تغذيه دوربين ها دقت کافي بعمل آوريد و در صورتيکه مجبور به کابل کشي در ارتفاع کم مي باشيد حتما” پيش بيني هاي لازم را در خصوص لوله ها و داکت هاي فلزي بنمائيد.

6- دوربين نبايد به سادگي در دسترس و قابل چرخش باشد.

7- فواصل دوربين ها از يکديگر و محل نصب آنها نسبت به يکديگر بايد بر اساس نياز مشتري وانتخاب لنز مناسب صورت پذيرد.

8- در انتخاب پوشش محافظ دوربين ها (Housing) و پايه نسبت به شرايط جوي و محيطي دقت کامل نمائيد.

9- هيچ گاه دوربين ها بر روي پايه هاي داراي تکان نصب نشود.

10- در صورت نصب کاور و پايه فلزي بر روي بدنه هاي فلزي سوله ها و سازه هائي مشابه حتما” از کابل ارت استفاده شود.

11- حتي المقدور تغذيه دوربين ها را به صورت مستقل و در نزديکترين فاصله به دوربين در نظر بگيريد.

12- نصب دوربين در محيط‌هاي کم نور به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود.

13- در صورتي که مي‌خواهيد از يک دوربين ديد در شب براي يک محيط تاريک استفاده کنيد بايد بدانيد که اين دوربين‌ها در محيط‌هاي تاريک تصويري سياه و سفيد خواهند داشت.

14- هرگز دوربين را مستقيما در جهت نور خورشيد و يا لامپ‌هاي پر نور نصب نکنيد.

15- گذشته از موقعيت نور در تصوير موقعيت و فاصله شي مورد نظر نيز از اهميت بالايي برخوردار است.

16- در موقع خريد لنز (در صورتي که دوربين شما داراي لنز فيکس نباشد) متوجه انوع مختلفي از لنزها خواهيد شد. در موقع انتخاب لنز به نور محل و فاصله شي توجه داشته باشيد و فاصله کانوني لنز را انتخاب کنيد. هر چه فاصله شي مورد نظر بيشتر شد بايد فاصله کانوني لنز نيز بيشتر باشد. البته انتخاب لنز مناسب کار آساني نيست و نيازمند کمي تجربه خواهد بود.

17- با انتخاب مکان‌هاي مهم و استراتژيک براي نصب دوربين شما خواهيد توانست تعداد دوربين‌هاي مورد نياز براي يک محيط ثابت را کاهش دهيد.

18- در موقع نصب از همپوشاني تصاوير خودداري کنيد و دوربين‌ها را طوري نصب کنيد که هر کدام محيطي کامل را که ديگر دوربين‌ها پوشش نمي‌دهند پوشش دهند.

19- در صورتي که حفظ امنيت دوربين‌ها نيز داراي اهميت باشد دوربين‌ها را معمولا طوري نصب مي‌کنند که هر دوربين در ديد يک دوربين ديگر قرار گيرد و به وسيله يک دوربين ديگر پشتيباني شود.

20- در زمان جايگذاري دوربين‌ها به امکان کشيدن کابل در محل نصب دوربين توجه نماييد.

21- زمان ‌برترين قسمت نصب دوربين‌هاي مداربسته مربوط به کابل کشي مي‌شود. بايد براي کابل‌کشي در قسمت‌هاي مختلف برنامه داشته باشيد به طوري که کمترين مقدار سيم مصرف شود و همچنين طول سيم‌ها از حد استاندارد فراتر نرود چون موجب تضعيف سيگنال‌هاي تصوير خواهد شد.

22- هرگز سيم‌هاي انتقال دهنده سيگنال‌هاي ويدئويي را از کنار سيم‌هاي جريان بالا عبور ندهيد و حداقل فاصله 12 سانتي‌متر را در اين مواقع رعايت کنيد.

23- جايگذاري دوربين بيشتر مربوط به نصب پايه و پيچ کردن آن به ديوار يا سقف مي‌شود. در موقع رول پلاک کردن دوربين به ديوار يا سقف توجه داشته باشيد که دوربين کاملا محکم در جاي خود قرار گيرد.

24- حفاظت از دوربينها : نوع کاور (استاندارد، ضدآب، سقفي، مجزا و غيره)، پايه و مفصل

25- تجهيزات دريافت تصوير : موقعيت مکاني، محوطه اتاق کنترل، فاصله فيزيکي و کنسول

26- مانيتورها : رزولوشن، اندازه، موقعيت، پايه و ساير موارد مشابه

27- منبع تغذيه: نوع، اندازه (هميشه بيشتر از آمپر مورد نياز را در نظر بگيريد). آيا به منبع تغذيه بدون وقفه (UPS) نياز است؟ (در صورت نياز به UPS، انتخاب توان مورد نياز)

28- نرم افزار مرکزي از جهات گوناگون مورد توجه قرار گیرد و از امنيت بالايي برخوردار باشد، امکانات مديريتي و حرفه اي مربوط به نظارت تصويري را دارا باشد و ترکيب آن با ساير سيستم هاي BMS امکان پذير باشد.